Okręg

27 września Wspólne święto żołnierzy AK i PPP oraz żołnierzy WOT

Na podstawie Decyzji nr 102/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 sierpnia 2018 roku ustanowiono Święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września. Dzień ten to symboliczny początek zorganizowanego oporu przeciwko okupantom w 1939 roku. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązują do polskiego podziemia niepodległościowego w swoim etosie i symbolice, czego wyrazem jest znak Polski Walczącej umieszczony na orle Wojsk Obrony Terytorialnej.

by Daniel in Zapowiedzi

Wielce Szanowni Żołnierze i Pracownicy Reportu Obrony Narodowej

15 sierpnia, na zawsze w naszej historii pozostanie wyrazem zwycięstwa i dumy narodowej, trwania oraz siły naszego kraju. Jest to wspaniały dzień w historii Wojska Polskiego, będący symbolem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża. W tym dniu kieruje myśli ku dziedzicom obrońców Ojczyzny, którzy są dumą naszego społeczeństwa i ziemi podkarpackiej.

W tym wyjątkowym dniu, składam najlepsze życzenia i gratulacje dla całego Wojska Polskiego i Pracowników Resortu Obrony Narodowej oraz pragnę podziękować za profesjonalizm i zaangażowanie w służbie Ojczyźnie, umacnianie jej integralności oraz suwerenności.

Dziękując za dotychczasową współpracę z ŚZŻAK Okręgu Podkarpackiego, życzę dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności w kontynuowaniu służby Ojczyźnie, dla dobra i bezpieczeństwa społeczeństwa podkarpackiego.

Czołem żołnierze!

kpt. PAWEŁEK Julian
Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK

by Daniel in Zapowiedzi

My Polacy

Oficjalny spot reklamowy widowiska „Wolność we krwi”

Miło jest nam poinformować, iż w dniu 15 sierpnia 2018 r. w godz. od 16:00 do 22:00 na terenie parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przy ul. Sobieskiego, odbędzie się Piknik „My Polacy 1918-2018” połączony z transmisją widowiska teatralno-muzycznego pt. „Wolność we krwi”.

Oficjalnego rozpoczęcia tej uroczystości dokona Prezydent RP – Pan Andrzej Duda podczas transmisji na żywo z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Program Pikniku „My Polacy” na Podkarpaciu:

  • 16:00 – 19:00 Piknik z udziałem rodzin i Partnerów instytucjonalnych.
  • 19:30 – 20:15 Koncert – Krzysztof Iwaneczko z zespołem.
  • 20:15 – 20:30 Wystąpienie zaproszonych gości oraz transmisja na żywo przemówienia Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy.
  • 20.30-ok.22.15 Widowisko pt. „Wolność we krwi” – transmisja na żywo z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
by Daniel in Zapowiedzi

ETOS Pułkownika Ł. Cieplińskiego ps. „Pług”

Misją Okręgu Podkarpackiego jest upowszechnianie wśród młodego pokolenia ETOSU Pułkownika Ł. Cieplińskiego ps. „Pług”, przesłania dowódcy Podokręgu Rzeszów AK, który w więziennych grypsach do swego ukochanego synka Andrzejka pozostawił przesłanie ideowe. Tak pisał:

„(…) Celami Twojego życia to:

1) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem;

2) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadzie Chrystusowej;

3) służba ojczyźnie i narodowi polskiemu.

 

 

Pamiętaj, że o wartości człowieka stanowi w pierwszym rzędzie jego charakter. Musisz go szkolić drogą różnych wyrzeczeń. Silna wola, pracowitość, odwaga, inicjatywa, prawdomówność, godność osobista, narodowa i ludzka – oto elementy, na które zwrócić musisz szczególną uwagę. Bez silnego charakteru nie osiągniesz żadnego celu. W połowie celu połamią Cię przeciwności. Nie wolno Tobie marnować czasu na głupstwa”. (luty 1951 r.)*

*Źródło: Joanna Wieliczka-Szarkowa, „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”, Wydawnictwo AA s.c, Kraków 2013

by Daniel in Edukacja Patriotyczna