Honorowa odznaka „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko” dla Stanisława Puchalskiego ps. Kozak – żołnierza partyzanckich oddziałów NOW-AK i NZW

Dnia 9 listopada br. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji decyzją Rady Miejskiej w Nisku nr LIII/430/18 z dnia 13 września 2018 r., odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania odznaką honorową „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko” dla Stanisława Puchalskiego ps. „Kozak” – żołnierza partyzanckich oddziałów NOW-AK i NZW.

Odznakę odebrał w imieniu ojca jego syn Tadeusz Puchalski- Wice Prezesa Zarządu Koła Stalowa Wola – Nisko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości wzięli także udział Maria Hohlman, Antoni Puchalski, Andrzej Sycz, a Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola reprezentowali: Zbigniew Markut – prezes Koła i Mariusz Kowalik – wiceprezes/sekretarz.

Stanisław Puchalski ps. „Kozak (1920-2000) żołnierz Armii Krajowej, początkowo był związany z Narodową Organizacją Wojskową, a od 1943 był partyzantem w oddziale „Ojca Jana”. Brał udział w bitwie na Porytowym Wzgórzu.

Stanisław Puchalski został aresztowany jesienią 1944 w Jarosławiu przez NKWD, a następnie wywieziony do ZSRR. Do Polski wrócił   w 1946. Przez lata był szykanowany przez UB

Był zasłużonym członkiem Światowego Związku  Żołnierzy Armii Krajowej. W 50. Rocznicę bitwy na Porytowym Wzgórzu Stanisław Puchalski wydał książkę Partyzanci „Ojca Jana”. 

Stanisław Puchalski w trakcie okupacji, będąc urzędnikiem w urzędzie gminy, wystawiał Żydom fałszywe dokumenty i razem z matką uratował w ten sposób kilkoro z nich. Za to oboje uhonorowano w 2000 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Źródło: KRONIKA KOŁA OBWODU NISKO-STALOWA WOLA
Autor tekstu: Mariusz Kowalik

Write a comment

Dodaj komentarz