Sukces charytatywnej aukcji obrazów „Szkoła dla Niepodległej”

Ponad dwa tysiące złotych udało się zebrać z charytatywnej aukcji obrazów na rzecz Kombatantów Armii Krajowej. Środki finansowe zostaną  przeznaczone na działalność Komisji Historycznej – Upamiętniana Historii Armii Krajowej działającej przy Zarządzie Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Serdecznie dziękujemy za wpłaty: Pani Izabeli Pyrze, Pani Grażynie Śliwie, Pani Grażynie Tereszkiewicz, Pani Domiceli Świątek, Bronisławie Budzie, Barbarze Pelczar-Białek, Barbarze Cebuli i Panu Stanisławowi Kusiakowi.

Aukcję obrazów zorganizowało Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. W dniu 29 października podczas I Podkarpackiego Balu w ramach inicjatywy „Szkoła dla Niepodległej” można było licytować obrazy nauczycieli – artystów plastyków. Pod młotek poszło 18 obrazów.

Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, co roku organizuje dla nauczycieli plastyki województwa Podkarpackiego plener malarski, a namalowane obrazy przez nauczycieli – artystów plastyków zdobią siedziby oddziałów PCEN w Rzeszowie,  Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu oraz w OENiPAS w Czudcu.

W roku 100 –  lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 40 rocznicy wyboru Św. Jana Pawła II na papieża nauczyciele chcieli tą aukcją uhonorować Weteranów Armii Krajowej, którzy wychowani na ideałach roku 1918 – ,,Jeszcze Polska …”, bronili wolności Polski, abyśmy mogli teraz świętować tak wspaniałe rocznice.

,,…..Był 11 listopada 1978 r., zakazane przez komunistów na pół wieku Święto Niepodległości. W podziemnej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze Królewskiej na Wawelu, przy trumnie Józefa Piłsudskiego zebrało się kilkudziesięciu żyjących jeszcze żołnierzy Marszałka, aby tak jak każdego roku oddać w tym dniu hołd pamięci twórcy niepodległości Rzeczypospolitej. Kilka miesięcy wcześniej ks. kard. Karol Wojtyła obiecał weteranom Legionów, że razem z nimi w 60. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będzie modlić się przy trumnie Marszałka Piłsudskiego. Kardynał Wojtyła zwrócił się do sędziwych bohaterów walk o wolność Ojczyzny tymi słowami, jakimi zwracał się do nich już wielokrotnie wcześniej, m.in. w 1975 r. na opłatku w Krakowie: „Dobrze, że strzeżecie tych wszystkich śladów i tej drogiej sercu Polaka trumny Marszałka. Dobrze, że tego wszystkiego strzeżecie, pilnujecie, bo to są skarby, to jest nasze wspólne dziedzictwo”.

 

W dniu 11 listopada 1978 r. kardynała Wojtyły nie było jednak, wbrew uczynionej wcześniej obietnicy, w podziemiach wawelskiej katedry. * * * 16 października 1978 r. konklawe w Rzymie wybrało Polaka na Papieża! Metropolita Krakowa kardynał Karol Wojtyła został Ojcem Świętym Janem Pawłem II! 11 listopada 1978 r. przy sarkofagu Marszałka, pod wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej w podziemiach wawelskiej katedry zgromadzeni weterani w ciszy oddawali hołd wodzowi Polski. I wtedy spontanicznie zabrał głos jeden z nich – sędziwy Stanisław Przywara-Leszczyc, artysta malarz, a niegdyś porucznik 4. Pułku Legionów oraz bohaterski obrońca Lwowa w 1920 roku. Ubrany był w legendarny szary mundur legionisty. Stanął przy trumnie swego Komendanta, przyłożył rękę do maciejówki i tak salutując, zameldował: „Panie Marszałku – melduję, że w 60 rocznicę wywalczenia wolnej i niepodległej Polski stajemy wszyscy przy Tobie. Kardynał Karol Wojtyła jest nieobecny, ale jest On już w Rzymie naszym JP II. Ty jesteś naszym JP I, a JP – to wiekopomne słowa Jeszcze Polska…”.

Józef Szaniawski „Nasz Dziennik” 2007-11-10

Długi cytat Józefa Szaniawskiego, ale wyjaśnia powiązanie dwóch symboli – JP I i JP II, a można powiedzieć dwóch pokoleń. Jest też wyjaśnieniem powodów naszej aukcji obrazów na rzecz Armii Krajowej pokolenia JP I, a my określani pokoleniem JP II.

Autor tekstu: Grażyna Tereszkiewicz /PCEN Rzeszów/

Zdjęcia z balu i obrazów wykonali: Andrzej Iskrzycki i Piotr Ożarski /PCEN Rzeszów/

 

Write a comment

Dodaj komentarz