Zbigniew MARKUT odznaczony Krzyżem Zasługi

W dniu 29 stycznia 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i honorowych. Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, za zasługi w działalności społecznej i działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i upowszechniania wiedzy historycznej, Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został  Zbigniew Markut – Prezes Koła Nisko-Stalowa Wola ŚZŻAK.  W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyła Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. W uroczystości obok odznaczonych osób i ich najbliższych wziął także udział kpt. Julian Pawełek – Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK. 

Zbigniew Markut jest synem Jana Markuta, partyzanta w oddziale Armii Krajowej OP 44 „Ojca Jana”, następnie więźnia Sybiru i Władysławy Markut, łączniczki Armii Krajowej na placówce w Jastkowicach. Od najmłodszych lat upowszechnia historię drugiej wojny światowej. Już jako kilkunastoletni chłopiec wraz z rodzicami brał udział w oficjalnych i nieoficjalnych uroczystościach, na których omawiano wojenną działalność Armii Krajowej, mord katyński, powojenną inwigilację NKWD i UB.

W 2004 r. zainicjował wydanie książki swego ojca pt. „Wspomnienia” będącej relacją z jego działalności w oddziale partyzanckim i zesłania na Sybir. Po śmierci ojca, w 2006 r., przystąpił do budowy „Partyzanckich Kamieni Pamięci” celem upamiętnienia bitew OP 44 „Ojca Jana”. Jest fundatorem trzech Kamieni: w Lipie, Janikach i Momotach w Lasach Janowskich. Przy „Partyzanckich Kamieniach Pamięci” wielokrotnie organizował uroczystości patriotyczno-religijne.

W latach 2000-2016 współpracował w realizacji filmów historycznych. Efektem tej współpracy są filmy: „Wołyniak”, „Partyzanckim szlakiem”, „Szlakiem Ojca Jana”. Od 1991 r., początkowo jako sympatyk, później jako członek, angażował się w działalność Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli.

Jest pomysłodawcą wielu inicjatyw upamiętniających historię Armii Krajowej i jej żołnierzy. Współorganizował sadzenie Dębów Katyńskich w Stalowej Woli. Angażował się w nadanie imienia Armii Krajowej Publicznej Szkole Podstawowej w Jastkowicach. Z zamiłowania i ogromniej pasji, a przede wszystkim dzięki wiedzy przekazanej przez swego ojca, jest przewodnikiem po Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej dla młody pokoleń Polaków,  pasjonatów historii pokazując i omawiając miejsca i fakty dotyczące stoczonych walk partyzanckich.

Szanowny Panie Zbigniewie,

Z okazji wręczenia Krzyża Zasługi w imieniu Zarządu Okręgu Podkarpackiego i członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej składamy serdeczne gratulacje. Wyrażamy ogromne słowa uznania dla Pana patriotycznej postawy, imponującego zaangażowanie na rzecz Ojczyzny poprzez rozpowszechnianie historii i idei walk o niepodległość Polski.

Cieszymy się, że Pana wyjątkowe zaangażowanie, konsekwencja i wytrwałość w realizacji  licznych inicjatyw pielęgnowania i zachowywaniu pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, zostało docenione i uhonorowane przez Prezydenta RP.

Raz jeszcze gratulujemy Panu, życząc dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności, w  poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. 

 

Autorem zdjęć jest Biuro Prasowe Wojewody

Write a comment

Dodaj komentarz