Zmarł ppor. Michał Kurzyna ps. „Mały Miś”- żołnierz Armii Krajowej

Szanowni Państwo,

Z głębokim skutkiem zawiadamiamy, iż 24 września 2019 r. w wieku 92 lat odszedł na „Wieczną Wartę” ppor. Michał Kurzyna ps. „Mały Miś” – żołnierz Armii Krajowej Okręgu AK Kraków, Podokręgu AK Rzeszów, Inspektortu Mielec, Placówki Jastkowice,  wieloletni, zasłużony członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą żałobną w dniu 26 września 2019 r. o godz. 14.00 Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie, ul. Klasztorna 27, Stalowa Wola, po czym nastąpi przejście na przyklasztorny cmentarz.

Śp. ppor Michał Kurzyna ps. „Mały Miś”- żołnierz Armii Krajowej rocznik 1927, po wybuchu II wojny światowej, jako młody chłopak o doskonałej orientacji w terenie, nadsańskich dróg i lasów, jako przewodnik pomagał mieszkańcom z Pomorza, Śląska i innych regionów, którzy ewakuowali się na Wschód.

W Armii Krajowej Ośrodku Kedywu służył w okresie od 07.1943 – 07.1944. W strukturach Kedywu pełnił funkcję łącznika. Do jego zadań należało przenoszenie meldunków i przeprowadzanie partyzantów z Armii Krajowej w czasie organizowanych przepraw przez San w okolicy Rozwadowa. Z narażaniem życia udzielał pomocy uciekinierom i partyzantom przechowując ich rzeczy dobytek i sprzęt osobisty.

Za swoją działalność niepodległościową został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Cześć Jego Pamięci!

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki

Światowy  Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola

Write a comment

Dodaj komentarz