Sala Tradycji

Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego

Odtwórz wideo

W dniu 26 listopada br. 105. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług- Inspektora ZWZ-AK Rzeszów i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na terenie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się uroczystości otwarcia Sali Tradycji.

Nowo otwarta Sala Tradycji w części poświęconej Armii Krajowej i Polskiemu Państwu Podziemnemu prezentuje pamiątki po żołnierzach AK i ich bohaterskich czynach. W gablocie zaprezentowane są m.in. odznaczenia wojskowe i państwowe żołnierzy AK oraz wspomnienia i zdjęcia żołnierzy AK, a także dokumenty związane z powołaniem Komitetu Zbierania Materiałów o życiu i działalności „Pługa” świadczącej o jego świętości i męczeństwie. Niezwykle interesującym eksponatem jest autorska mapa Podokręgu AK Rzeszów „Ogniwo”- „Woda” upamiętniającej 136 miejsca pamięci narodowej związanych z działalnością Żołnierzy AK opracowana przez mjr.w st. spocz. Władysława Kameckiego. Można także podziwiać płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Boskiej Armii Krajowej według oryginału artysty rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego oraz oryginalną opaskę z akcji „Burza” w 1944 r.

W Sali Tradycji pięknie prezentują się sztandary wojskowe historycznie symbolizujące znak bojowy – wyraz idei, w imię których walczyli żołnierze AK, a w tym pierwsza replika sztandaru bojowego Inspektoratu Rzeszów AK, sztandar wojskowy Obwodu Łańcut AK, sztandar wojskowy Obwodu Lubaczów AK, a także sztandar związkowy Koła Dynów SZŻAK, sztandar związkowy Koła Rzeszów ŚZŻAK i sztandar związkowy Koła Tyczyn ŚZŻAK.

Sala Tradycji będzie spełniać patriotyczną rolę wychowawczo – szkoleniową nie tylko dla żołnierzy 3.PBOT, ale dla całej społeczności województwa podkarpackiego. Będzie ona publicznie dostępna.

Zapraszamy do jej zwiedzania!

Przekaż pamiątki do Sali Tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego

Jeżeli posiadają Państwo pamiątki związane z działalnością Armii Krajowej i Polskim Państwem Podziemnym, które chcieliby Państwo nieodpłatnie przekazać do Sali Tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego prosimy o kontakt na maila: kontakt@akrzeszow.pl

Aktualizacja: 20:50 01.12.2018 r.